Loading, Loading!
Задати питання
Замовити дзвінок
Контакты
 • пн.-пт. 9.00-21.00
 • сб. 10.00-15.00
Замовити дзвінок
Задати питання

пн.-пт. 9.00-21.00

сб. 10.00-15.00

Історія англійської мови

Запишіться на безкоштовний урок
Київ, Позняки, вул.Кошица, 4
Київ, Борщагівка, Кольцова, 14к
Київ, Палац Спорта, Руставелі, 15а
Київ, Оболонь, вул.Тимошенко, 13а
Запоріжжя, пр-т. Соборний, 176
Надіслати заявку
?>
Історія англійської мови
Переглядів 489
Коментарів 0
Рейтинг 5.0
Share

Староанглійська (оціночно 450 – 1100 рр.)

Багато авторів співвідносять історію англійської мови з романо – кельтським періодом, який розпочався з римського завоювання Британії в 1-му столітті нашої ери. Але це не зовсім вірно. Дослідники відзначають мізерний вплив кельтського бріттскої мови античної Римської Британії на сучасну англійську, в якій від стародавнього бріттского залишилися лише одні місцеві географічні топоніми. У їх числі - друге (насправді - перше) назва Англії – Британія, а також назва міст і річок:

 • бриттские топоніми – London, York, Dover, Cambridge;
 • латинсько-Брицьке – Lancaster, Dorchester, Gloucester, Manchester, Colchester, Winchester (похідні від латинського castrum – військовий табір), а також Oxford, Carlisle, Aldborough.

Справжнім першоджерелом сучасної англійської мови було старовинне західнонімецьке (англо-саксонське) наріччя. На ньому розмовляли західнонімецькі племена англів, саксів, ютів, фризів, які вторглися на острів Британія в 449 році, практично відразу після евакуації з острова останніх легіонів Римської Імперії. Відомо, що після відходу з острова римлян, романізовані бритти найняли західних германців для боротьби зі своїми сусідами - північними племенами гелів-скоттів (майбутніх шотландців). Але, як часто водиться, незабаром найманці повернули зброю проти своїх наймачів.

Участь корінних бриттів була сумною – германці значною мірою винищили місцеве населення, залишки якого витіснили на захід (Уельс), на півострів Корнуолл і навіть в римську Галлію (сучасна Бретань у Франції). Настільки жорстоке і непримиренне ставлення прийшлих германців до місцевих бриттів і пояснює мінімальну присутність впливу кельтської мови корінного населення Британії на мову колонізаторів англосаксів.

Назва племені англів походить від Ангельн – місцевості на півострові Ютландія, де спочатку проживало це германське плем'я. Англи називали свою землю «Englaland», а свій варіант німецького прислівника - «Englisc». Цей діалект і ліг в основу англо-саксонської суміші західнонімецьких діалектів, нині званої староанглійским (Old English).

Вживання староанглійської на території Британії панувало з середини V століття до початку X століття. Вважається, що близько половини словникового запасу сучасної англійської мови має Староанглійське коріння.

В цей же період найважливішими віхами розвитку староанглійської мови стали:

 • повторна «християнізація» Британії (перша відбувалася ще в період римського панування) розпочата в 597 році місією святого Августина. З прийняттям християнства на території Англії латина була мовою писемності, освіти, літератури. З того періоду староанглійскька запозичила понад чотири сотні латинізмів, серед них такі як master, priest, paper, school.
 • період панування в Північно-Східній Англії скандинавських вікінгів, який припав на рубіж VIII – IX століть. Саме тоді англосакси запозичили з давньої скандинавської мови більше 2-х тисяч слів, багато з яких присутні в англійській і по цей день.

Проте, староанглійська (англосакська) була мало схожа на сьогоднішню англійську мову, і сьогоднішній англієць навряд чи зміг би щось зрозуміти на ній. Якщо ви не хочете звучати для іноземця також незрозуміло як його "соплемінник" з минулого радимо записатися на курси англійської мови.

Середньоанглійська (1100 – 1500 рр.)

Початок епохи среднеанглійської мови відноситься до 1066 року, коли герцог Нормандії (північна Франція) Вільгельм Завойовник вторгся в Англію, і став її королем. У той період на території сучасної Англії встановилась культурна тримовність – королівський двір, аристократія, суднова і управлінська адміністрація розмовляли переважно на французькому діалекті, званому Старий Норманн, церква – на латині, простолюд – на місцевому англосаксонському.

Але з плином часу англійська стала переважати, і в сплаві трьох вихідних лінгвістичних джерел народився так званий середньоанглійська мова (Middle English). Уже в 1362 році король Англії Едуард III став першим з королів «нормандської» династії, що розмовляли переважно англійською. Далі, за королівським двором, на англійську перейшли королівські суди, а за ними – і вся управлінська адміністрація. На среднеанглійській писав найвідоміший (за своїми «Кентерберійськими розповідями») автор того періоду Джеффрі Чосер.

Проте, з періоду засилля французьких завойовників, в лексику англійської мови увійшло понад 10 тисяч слів французького походження. Це, переважно, терміни, пов'язані з державним управлінням, церквою, військовою справою, одягом і кулінарією. Але все одно среднеанглійська все ще була би малозрозуміла сьогоднішньому англійцю.

Рання новоанглійська (орієнтовно 1500 – 1800 рр.)

Революційні зміни в англійській мові того періоду були пов'язані з впливом епохи європейського культурного Ренесансу і зі стрімким зростанням Британської Імперії. Наслідком чого стало:

 • широке лексичне збагачення мови внаслідок спілкування англійців з багатьма народами світу;
 • значне спрощення граматики;
 • бурхливий розвиток книгодрукування, різних мистецтв, в тому числі і літератури; в ту пору друковані книги стали набагато дешевше, і доступ до них отримало більш широке коло людей.

Глибокі культурні перетворення в англійському суспільстві привели до ще одної знаменної події в історії сучасної англійської мови, відому як «великий зсув голосних». Початок цього процесу відносять приблизно до 1400 р. До таких змін відносять:

 • Перехід з [o:] в [u:]. Наприклад, roof [ro: f] - [ru: f], cool [ko: l] - [ku: l].
 • Перехід з [e:] в [i:]. Наприклад, sheep [ʃe: p] - [ʃi: p], we [we:] - [wi:].
 • Перехід з [a:] в [eɪ]. Наприклад, take [ta: k] - [teɪk], shake [ʃa: k] - [ʃeɪk].
 • Перехід з [i:] в [aɪ]. Наприклад, five [fi: v] - [faɪv], my [mi:] - [maɪ].
 • Перехід з [u:] в [au]. Наприклад, town [tu: n] - [taun], out [u: t] - [aut].
 • Перехід з [ɔ:] в [ou]. Наприклад, road [rɔ: d] - [roud], stone [stɔ: n] - [stoun].
 • Перехід з [ɛ:] в [i:]. Наприклад, eat [‘ ɛ: te] - [i: t], sea [sɛ:] - [si:].
 • Перехід [e] в [a] перед [r]. Наприклад, раніше було sterre [e] (зірка), ferre [e] (далеко), тепер star [а], far [а].
 • Перехід [a] в [æ]. Наприклад, cat [kat] - [kæt].
 • Перехід [a] в [ɔ] після [w]. Наприклад, want [want] - [wɔnt] Перехід [u] в [ʌ]. Наприклад, run [run] - [rʌn].

Підсумком цих процесів було чітке фіксування правил граматики і орфографії в новоанглійській, загальна стандартизація англійської мови. Основою для мовної стандартизації став лондонський діалект, на якому розмовляло більшість управлінської та культурної (літературної) еліти Британської імперії. Завдяки цьому, вже в 1604 році був виданий перший словник «стандартного» англійського.

Пізня новоанглійска (1800 – даний час)

Так називається стан англійської мови на сьогоднішній день. Його основна відмінність від раннього новоанглийского полягає в розширеному словниковому запасі. Весь цей час відбувалася промислова революція, тому для живого розвитку мови знадобилося багато нових термінів, щоб описати її події і процеси. Завдяки бурхливому розвитку науки і техніки в наш час, процес розвитку сучасної англійської безперервно триває.

Різні типи англійської

Безсумнівно, найбільш значущу конкуренцію "рафінованій" британській англійській укладає американська (США) англійська. Її відокремленість від британської англійської пояснюється тим, що в епоху заснування і розвитку північноамериканських колоній Британської Імперії американський різновид англійської мови відірвалася від материнського, певним чином зафіксувавши його лексику, граматику та фонетику станом на XVII – XVIII століття. Примітно, що багато «американізми» всього лише є застарілими формами слів "острівної" походження, які "законсервувалися" в Північноамериканських Штатах (наприклад, trash замість rubbish, loan замість lend і fall замість autumn). Також на американську версію англійської серйозний вплив справили мови північноамериканських індіанців (від них прийшли - raccoon, tomato, canoe, barbecue, savanna, hickory) і іспанська (наприклад, такі терміни, як mustang, cаnyon, rаnch, stаmpede, vigilаnte), коли частина територій Мексики (штати Техас, Каліфорнія, Нью-Мексико, Арізона, Невада, Юта, Колорадо) за підсумками Американо-мексиканської війни (1846 – 1848 рр) були захоплені США.

Під впливом місцевих умов, свої самобутні версії англійської мови сформувалися також і в інших колишніх колоніях Британської Імперії, де англійська є рідною для переважної більшості населення. Таким чином, на сьогоднішній день вченими лінгвістами виділяються такі стандартизовані версії англійської мови:

 • британська англійська;
 • англійська США;
 • англійська Канади;
 • англійська Австралії;
 • англійська Нової Зеландії.
Історія англійської мови
Рейтинг: 5.0  з 5  Голосів: 3 Оцініть, будь ласка, цю статтю!
Коментарі (0)
Коментувати
Статті